cholesterol

כולסטרול – הטוב, הרע והלא נורא…

כבר שנים, אם עברת גיל מסוים, הוזהרתם מפני רמות כולסטרול גבוהות. אולם בניגוד לעבר, בו כל סוג של כולסטרול הוכרז כסכנה לבריאות וכאויב שיש להילחם בו בכל האמצעים, כיום, כבר יודעים שיש כולסטרול רע, ולעומתו – יש גם כולסטרול טוב.

מה זה בעצם כולסטרול?
כולסטרול הוא חומר שומני המיוצר, לרוב, בכבד. הוא ממלא תפקידים רבים וחשובים לתפקוד תקין של הגוף – הוא בונה את מעטפת התא בגוף, הוא מעורב בייצור הורמונים, בטיפול בויטמין D ומלחי מרה וכדומה. הכולסטרול מועבר לתאי הגוף דרך מחזור הדם על ידי החלבונים הנקראים ליפופרוטאינים (ליפופרוטאין – ליפו פירושו “שומן” וחלבון הוא, כידוע, חלבון), שבדומה לכולסטרול, מיוצרים גם בכבד.

כולסטרול טוב? כולסטרול רע?
ליפופרוטאינים מתחלקים לשני סוגים – הליפופרוטאין עם צפיפות נמוכה (LDL – Low Density Lipoprotein) והליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL – High Density Lipoprotein).
בעוד שהליפופרוטאין מסוג LDL מעבירים כולסטרול מהכבד אל שאר רקמות הגוף לצורך השימוש בו, הליפופרוטאין מסוג HDL מעבירים את הכולסטרול מרקמות הגוף אל הכבד, לפירוקו והפרשתו מגופנו. עם זאת, זה לא ההבדל היחיד בין שני סוגי הכולסטרול. לכולסטרול ה”רע”, הנישא במחזור הדם על גבי הליפופרוטאין מסוג LDL, יש נטייה לשקוע בדפנות כלי הדם שדרכם הוא עובר וליצור את המשקע המוקשה הנקרא “פלאק”. רובד זה, המצטבר בכלי הדם ומצמצם את קוטרם (ולכן – מקשה על הדם בהם), נחשב לאויב האמיתי, וזאת משום שהצטברותו עלולה לגרום לחסימה של כלי דם, הופעת טרשת עורקים, התקפי לב או שבץ/שבץ מוחי. לעומת זאת, הכולסטרול ה”טוב”, העובר במחזור הדם דרך ליפופרוטאינים בצפיפות גבוהה (HDL), סופג את שאריות הכולסטרול ה”רע”, מרחיק אותו מדפנות כלי הדם ונושא אותו בחזרה לכבד. התקלקל. זו הסיבה לכך שרמות גבוהות של HDL נחשבות כמפחיתות את הסיכונים הקיימים למחלות לב שונות ואירועים מוחיים.

האם ניתן להשפיע על רמות הכולסטרול הטוב והרע?
כפי שציינו בהתחלה, כ-70% מהכולסטרול בגוף מיוצר על ידו (על ידי הכבד, כאמור) וכ-30% מהכולסטרול מגיע ממקור חיצוני – התזונה שלנו.
לכן, למרות שרמות גבוהות של כולסטרול רע הן, לרוב, עניין גנטי, עדיין ניתן, בדרכים שונות, להתמודד איתן, לאזן אותן ולהפחית את הסיכון לכל אותן מחלות ומצבים בריאותיים שהם התוצאה. של הצטברות פלאק בכלי הדם.

הטיפול הקונבנציונלי
אבחון כולסטרול גבוה בדם ייעשה לרוב בבדיקת דם על ידי נטילת דם מוריד, ומומלץ לגברים שהגיעו לגיל 35 ולנשים שהגיעו לגיל 45, בתדירות של פעם ב-5 שנים. לנבדקים הנמצאים בסיכון למחלות לב שונות, או לנבדקים שבמשפחתם יש היסטוריה של היפרליפידמיה (היפרליפידמיה – רמות גבוהות כרוניות של כולסטרול וטריגליצרידים בדם), יומלץ לבצע בדיקה זו מגיל 20, בתדירות של פעם בשנה.
לאחר אבחון רמות כולסטרול “רע” גבוהות, ייקבע למטופל תרופה תעשייתית (אזטימיב, אזטרול, ליפיטור, אטורבסטטין, סימבסטטין ותרופות נוספות ממשפחת הסטטינים). והנה, כנראה – הבעיה נפתרה – אתה לוקח את התרופה לפי ההוראות, וזהו, אתה “בריא” וכבר אין לך כולסטרול!
אבל שוב, גם כאן זה רק למראית עין, כי לרוב התרופות המסחריות המלאכותיות מלוות שורה ארוכה מאוד של תופעות לוואי הרבה פחות אופטימיות – מ”סתם” עייפות וחולשה, דרך בעיות עיכול (בעיקר – רק כאבי בטן או אלה המלווים בשלשולים), לדלקות בדרכי הנשימה והגרון, השמנת יתר, ואפילו – נזק בלתי הפיך לתפקודי כבד.

צמחי מרפא המשמשים להקלה על רמות כולסטרול גבוהות
ישנן גישות ברפואה משלימה אלטרנטיבית הדוגלות בשימוש בצמחי מרפא שונים לטיפול ברמות כולסטרול גבוהות:
Gymnema Silvestra
במחקרים, נראה כי הצמח מנקה את עודפי השומנים בדם ומאפשר את גמישותם. בנוסף, הוא מעודד ירידה במשקל
ומוריד את רמות הסוכר בדם.
חילבה (Trigonella foenum-graecum)
צמח מרפא ידוע הידוע ביכולתו לטפל בסוכרת ובכולסטרול בדם ומאפשר זרימת דם נאותה לתאי הגוף.
כורכומין (כורכום – Curcuma longa)
התבלין הנפוץ ידוע ביכולתו לטפל בבעיות עיכול, להקל על כאבים ולהמריץ את זרימת הדם, בין שורה ארוכה של מצבים בריאותיים שונים.
כמון (Cuminum cyminum)
אמנם, בימינו אנו פוגשים אותו, בעיקר, במזון, על סגולותיו הרבות של טיפול בכאבי בטן, שיפור פעילות מערכת העיכול ו…לא פחות חשוב – איזון רמות הגלוקוז ורמות השומנים בדם .
כוסברה (Coriandrum sativum)
לנו, כישראלים, נראה מובן מאליו לשלב את הירק הזה כמעט בכל מזון, אבל האם ידעתם שיש לו תכונות לאיזון והפחתת סוכרים ושומנים בדם?

בשורה התחתונה
אם יש לכם נטייה לכולסטרול גבוה במשפחה או שהתזונה שלכם לאורך השנים הייתה לקויה וכתוצאה מכך הצטברו שומנים על דפנות כלי הדם, חשוב מאוד להיות מודעים לסיכונים.
אבל, לפני שאתה בורח מהתרופות (שהן מועדות לתופעות לוואי).
עצרו לרגע ובדקו – יתכן שלצמחים המשמשים ברפואה משלימה יש פתרונות לבעיות זו ואחרות

More posts

Products that may interest you

PROBIOJA

PROBIOJA

diabetes program

diabetes program

d2complex תמות מוצר

D2COMPLEX

BREATHER. AVI SHAMAN

BREATHER

Accessibility

I invite you to the shamanic family

Sign up for Shaman Clink and gat 20% discount and join the list to receive personal support throughout the treatment.
AVI SHAMAN is with you all the way.
leave details and join.