כולסטרול – הטוב, הרע והלא נורא…

כבר שנים שאם עברתם גיל מסוים, מזהירים אתכם מרמות כולסטרול גבוהות. אולם, בניגוד לעבר, שבו כל סוג של כולסטרול הוכרז כסכנה לבריאות וכאויב שבו יש להילחם בכל האמצעים, כיום, אנחנו כבר יודעים שיש כולסטרול רע, ולעומתו – יש גם כולסטרול טוב.

מה הוא, בעצם, הכולסטרול?

הכולסטרול הוא חומר שומני שמיוצר, ברובו, בכבד. הוא ממלא לא מעט תפקידים חשובים לפעילותו התקינה של הגוף – הוא בונה את מעטפת התאים בגוף, הוא מעורב בייצור הורמונים, בטיפול בוויטמין די ובמלחי המרה וכן הלאה. הכולסטרול מועבר לתאי הגוף באמצעות מחזור הדם על ידי החלבונים שמכונים ליפופרוטאינים (Lipoprotein – ליפו פירושו “שומן” ופרוטאין הוא, כידוע – חלבון), שאף הם, בדומה לכולסטרול, מיוצרים בכבד.

כולסטרול טוב ? כולסטרול רע ?

הליפרופרוטאינים מתחלקים לשני סוגים – בעלי הצפיפות הנמוכה (LDL – Low Density Lipoprotein) והליפופרוטאינים בעלי הצפיפות הגבוהה (HDL – High Density Lipoprotein).

בעוד שהליפרופרוטאינים מסוג LDL מובילים את הכולסטרול מן הכבד אל שאר רקמות הגוף לצורך השימוש בו, הליפרופרוטאינים מסוג HDL מובילים את הכולסטרול מהרקמות שבגוף לכבד, לצורך הפירוק שלו והפרשתו מגופנו. אולם זה אינו ההבדל היחיד בין שני סוגי הכולסטרול. לכולסטרול ה”רע”, הנישא במחזור הדם על גבי הליפופרוטאינים מסוג LDL, יש נטייה לשקוע בדפנות כלי הדם שבהם הוא עובר וליצור בהם את המשקע הטרשתי הקרוי “פלאק”.פלאק זה, המצטבר בכלי הדם ומצר את קוטרם (ומשום כך – מקשה על מעבר הדם בהם), נחשב לאויב האמיתי, וזאת, מכיוון שהצטברותו עלולה לגרום לחסימת כלי דם, להופעתה של מחלת טרשת עורקים, להתקפי לב או לשבץ / אירוע מוחי. בניגוד לו, הכולסטרול ה”טוב”, שעובר באמצעות מחזור הדם ע”י ליפופרוטאינים שצפיפותם גבוהה (HDL), סופג את שאריותיו של כולסטרול “רע”, מרחיק אותו מדפנות כלי הדם ונושא אותו אל הכבד בחזרה, לצורך פירוקו. זוהי הסיבה לכך כי רמות גבוהות של HDL נחשבות כמפחיתות את הסיכונים הקיימים למחלות הלב השונות ולאירועים מוחיים.

האם ניתן להשפיע על רמות הכולסטרול הטוב והרע?

כפי שהזכרנו בתחילה, כ-70% מהכולסטרול שבגוף מיוצרים על ידו (על ידי הכבד, כאמור) וכ-30% מהכולסטרול מקורו חיצוני – התזונה שלנו.

כך שלמרות שרמות גבוהות של הכולסטרול הרע הן, לרוב, עניין גנטי, עדיין ניתן, בדרכים שונות, להתמודד איתן, לאזנן ולצמצם באמצעותן את הסיכון לכל אותן מחלות ומצבים בריאותיים שהם תוצאה של הצטברות הפלאק בכלי הדם.

הטיפול הקונבנציונאלי

אבחון הכולסטרול גבוה בדם, לרוב, יעשה בבדיקת דם באמצעות לקיחת דם מהווריד, והיא מומלצת לגברים שהגיעו לגיל 35 ולנשים שהגיעו לגיל 45, שתדירות של אחת ל-5 שנים. לנבדקים המצויים בסיכון למחלות הלב השונות, או נבדקים אשר במשפחתם קיימת היסטוריה של היפר-ליפידמיה (Hyperlipidemia – רמות גבוהות באופן כרוני של כולסטרול וטריגליצרידים בדם), יומלץ לבצע בדיקה זו מגיל 20, בתדירות של אחת לשנה.

לאחר אבחון רמות כולסטרול “רע” גבוהות, תירשם למטופל תרופה תעשייתית (אזטימיב – Ezetimibe, אזטרול – Ezetrol, לפיטור – Lipitor, אטורבסטטין – Atorvastatin, סימבסטטין – Simvastatin ותרופות נוספות ממשפחת הסטאטינים). והנה, לכאורה – הבעיה נפתרה – אתם נוטלים את התרופה לפי ההנחיות, וזהו, אתם “בריאים” ואין לכם יותר כולסטרול!
רק ששוב, גם כאן, זה רק לכאורה, כי אל מרבית התרופות המלאכותיות המסחריות מצורפת רשימה ארוכה מאד של תופעות לוואי הרבה פחות אופטימיות – מ”סתם” עייפות וחולשה, דרך בעיות עיכול (לרוב – כאבי בטן בלבד או כאלו המלווים בשלשול), ועד לדלקות בדרכי הנשימה ובגרון, השמנה, ואפילו – פגיעה בלתי הפיכה בתפקודי הכבד.

צמחי מרפא המשמשים להקלה על רמות כולסטרול גבוהות

ישנן גישות ברפואות המשלימה האלטרנטיבית הדוגלות בשימוש בצמחי המרפא השונים לצורך הטיפול ברמות כולסטרול גבוהות:

ג’ימנמה Gymnema silvestra

במחקרים נראה שהצמח מנקה עודף שומני הדם ומאפשר גמישותם. בנוסף הוא מעודד הרזיה

ומוריד את רמות הסוכר בדם.

חילבה (גרגרנית יוונית – Trigonella foenum-graecum)

צמח-תבלין מוכר וידוע ביכולותיו לטפל בסוכרת ובכולסטרול בדם ומאפשר זרימת דם נאותה לתאי הגוף.

כורכומין (כורכום – Curcuma longa)

התבלין הנפוץ בשימוש מוכר ביכולותיו לטפל בבעיות עיכול, בשיכוך כאב ובהנעת מחזור הדם, ובעוד רשימה ארוכה של מצבי בריאות שונים.

כמון (Cuminum cyminum)

על אף, שכיום, אנחנו פוגשים אותו, בעיקר, במזון, לכמון סגולות טיפול בכאבי בטן, שיפור פעילותה של מערכת העיכול ו…לא פחות חשוב – איזון רמות גלוקוז ורמות השומנים בדם.

כוסברה (גד השדה / Coriandrum sativum)

לנו, כישראלים, זה נראה מובן מאליו לשלב את הירק הזה כמעט בכל מזון, אבל הידעתם כי יש לו סגולות לאיזון ולהפחתת הסוכרים והשומנים בדם?

בשורה התחתונה

יש לכם במשפחה נטייה לכולסטרול גבוה או התזונה שלכם לאורך השנים הייתה לקויה ובעקבות זאת הצטברו שומנים בדפנות כלי הדם, חשוב מאד להיות מודעים לסיכונים.

אך, לפני שאתם רצים לנטול את תרופות (והמשופעות בתופעות לוואי).

עצרו לרגע ובדקו – יתכן שלצמחים המשמשים ברפואה המשלימה ישנם פתרונות לזה ולבעיות נוספות